Ирак - атентат | Вести | DW | 10.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ирак - атентат

*

Атентатор самоубиец во Ирак повлече со себе во смрт петмина племенски старешини на сунитското население, кои беа ангажирани во борбата против тероризмот. Тие присуствувале на собир во покраината Дијала. Терористичката мрежа Ал Каеда во повеќе наврати се закани дека ќе ги ликвидира сунитските племенски старешини кои соработуваат со ирачката влада и САД.