Ирак – американски војник | Вести | DW | 04.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ирак – американски војник

*

Американското јавно обвинителство побара смртна казна за еден поранешен војник, кој во Ирак силувал 14-годишно девојче и потоа го убил и него и целото семејство. Доколку се докаже вината на 22-годишниот војник Стивен Грин, тогаш треба да го снајде најтешката казна, побара обивнителот на сојузната држава Кентаки. Злосторот се случи во март 2006-та за време на операцијата на американските сили во градот Махмудија и предизвика остри реакции во светската јавност.