Ирак – азиски првак во фудбал | Теми | DW | 30.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Ирак – азиски првак во фудбал

Она што не им успева на илјадници војници во Ирак, го направи само еден гол.

default

Ирачките фудбалери им ја вратија насмевката на своите сограѓани!

Единствениот гол на капитенот на ирачката репрезентација Јунес Махмут во финалето на купот на Азија во Џакарта против Саудиска Арабија го врати оптимизмот во земјата. Ирак е азиски првак!

Одушевувањето во Ирак немаше граници кога се слушна последниот судиски свиреж. Пред 60 илајди публика на стадионот во Џакарта, Ирак со голот на Махмут во 71 минута, ја освои престижната титула – првак на Азија во натпревар против досега трикратниот победник во овој куп, Саудиска Арабија. Во земјата во која беснее граѓанска војна, во која секој миг се случуваат бомбшаки напади со голем број мртви, одушевувањето го замени крвавото секојдневје. Во главниот град Багдад победата беше прославена по улиците:

„Среќна сум! Ова е наша победа! Ќе почнеме одново! Ирак„ изјави за ЦНН една гледачка. Друга за успехот изјави:

„Никој не може да не победи. Никој веќе нема да не убива. Ќе живееме вечно„!

Тренерот на Ирак, Бразилецот, Жорван Виера го подвлече значењето на натпреварот за неговите фудбалери и за Ирак во сегашнава политичка ситуација:

„Можат да ги прескокнат сите проблеми и да играат фубал за да им донесат среќа на своите луѓе, да им ја вратат насмевката„.