Инциденти за време на изборите во Турција | Вести | DW | 22.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Инциденти за време на изборите во Турција

*

Во Турција денеска се одржуват предвремени парламентарни избори. Право на глас имаат 42 милиона избирачи. Во неколку инциденти во текот на гласањето се повредени осум лица, од кои едно потешко, јавуваат турските медиуми.

Според најновите анкети, конзервативно-религоозната партија АКП на премиерот Реџеп Таип Ердоан може да смета на победа. Изборите се одржуваат предвремено бидејќи во парламентот не успеаја обидите за избор на претседател на земјата.