Индија, бомбашки напад | Вести | DW | 18.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Индија, бомбашки напад

Најмалку пет лица загинаа а повеќе од 30 се повредени во експлозија на бомба во една џамија во индискиот град Хајдерабад за време на петочните молитви. По експлозијата дошло до судири меѓу разлутената маса и полицијата. Локалните власти повикаа на смиреност меѓу индусите и муслиманите во регионот заради опасноста од проширување на насилствата.