Индија - атентати | Вести | DW | 26.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Индија - атентати

*

Исламски екстремисти од Бангладеш најверојатно стојат за вчерашните терористички напади во Индија, објавија денеска властите. Последните податоци велат дека 42 лица загинаа, а над

50 се ранети во двете експлозии што се случија последователно во инртевал од десет минути во индискиот град Хиндерабад. Полицијата во градот пронајде уште десетина неексплодирани бомби оставени во пластични кеси на автобуски станици, пред кино сали, на улици и пешачки мостови.