Импичмент: Трамп не сака да сведочи под заклетва | Свет | DW | 05.02.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Импичмент: Трамп не сака да сведочи под заклетва

Во постапката за импичмент против Доналд Трамп, обвинителите го повикаа екс-претседателот да сведочи пред Сенатот. Но, тој одбива и зборува за пропаганден трик на демократите.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп нема да одговори на поканата да сведочи на судењето за негово отповикување од функцијата во американскиот Сенат, кое започнува наредната недела, изјави неговиот советник Џејсон Милер, оценувајќи го процесот како неуставен.

Демократите во Претставничкиот дом, кои имаат улога на обвинител во претстојната постапка за импичмент на Доналд Трамп во Сенатот, побараа од поранешниот американски претседател да сведочи следната недела за неговите постапки пред стотици негови приврзаници да извршат смртоносен напад врз Капитолот. 

„Вашето писмо го потврдува она што е општо познато: не сте во можност да ги докажете обвинувањата против 45-от американски претседател кој сега е во својство на граѓанин“, стои во одговорот на адвокатите на Трамп, Брус Кастор и Дејвид Шон.

Повеќе:

-Како Трамп со говорот ги манипулира своите приврзеници

-Само исклучување на Трамп од социјалните мрежи- нема да е доволно

-Трамп, оди си од политичката сцена!

Во минатиот месец Претставничкиот дом го отповика Трамп од функцијата под обвинение за поттикнување бунт за време на говорот пред Белата куќа во кој ги повика своите приврзаници да се „борат“ против неговиот пораз на изборите.

Адвокатите на Трамп ги отфрлија обвинувањата оваа недела, тврдејќи дека Трамп „совесно ја извршувал должноста претседател“ и дека неговите тврдења дека бил поразен на изборите поради измама - кои беа неосновани - биле заштитени со првиот амандман на американскиот устав кој гарантира слобода на говор.

Поврзана содржина

Реклама