Името не може да биде цена за членство во НАТО | Македонија | DW | 28.12.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Името не може да биде цена за членство во НАТО

Македонскиот претседател е оптимист:се надевам дека нема да дојде до ситуација да правиме избор - НАТО или името.Претседателот на ГС на ОН,Срѓан Керим е дециден-секогаш ќе го користам уставното име на земјата

default

Црвенковски ги потврди преговарачките позиции

Пред јануарските грчко македонски преговори во Скопје во врска со името,претседателот Бранко Црвенковски ги зацементира македонските преговарачки позиции-ако изборот биде НАТО или прома на името,ние ќе застанеме во одбрана на името.Ова Црвенковски го изјави за телевизијата Ал сат,додавајќи дека не очекува Алијансата да ја стави Македонија да одбира „или -или“.

Претседателот на Генералното собрание на ОН ,Срѓан Керим во разговорите со Црвенковски изјави дека секогаш ќе го користи уставното име на Македонија