Израел – Палестинци | Вести | DW | 19.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Израел – Палестинци

По серијата напади на израелското воено воздухопловтсво, претседателот на Палестинците Махмуд Абас ги повика САД да извршат влијание врз Израел. Тој за ескалацијата на насилството разговараше по телефон со шефицата на американскиот Стејт департмент Кондолиза Рајс. Во нападите на израелските аваиони вчера животот го загубија најмалку осум Палестинци. Акцијата беше одмазда на Израелците за повеќекратните ракетни напади на палестински екстремисти од Појасот Газа.