Израел – Олмерт | Вести | DW | 04.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Израел – Олмерт

Во Израел расте отпорот против премиерот Ехуд Олмерт. Вчеравечер во Тел Авив, на повик на опозицијата, околу сто илјади луѓе бараа оставка на премиерот и на министерот за одбрана, Амир Перец. Советник на Олмерт уште еднаш отфрли можност за оставка на премиерот, кој е обвинет дека заедно со останатите од раководството донесол низа погрешни одлуки за време на војната во Либан.