Израел воведе специјални безбедносни мерки за Јом Кипур | Вести | DW | 21.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Израел воведе специјални безбедносни мерки за Јом Кипур

*

Израел денеска ја затвори границата со Западниот брег за Палестинците поради почетокот на еврејскиот празник Јом Кипур. Целта на ограничувањето е спречување на евентуално насилство за време на најважниот празник во еврејскиот календар. Празникот трае до недела. Инаку израелските војници се повлекоа од Наблус на Западниот брег по тридневна операција за време на која загинаа двајца Палестинци и еден израелски војник.