Израел – буџет Палестинци | Вести | DW | 02.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Израел – буџет Палестинци

*

Израел одмрзна 118 милиони евра наменети за палестинските автономни власти. Средствата ќе им бидат упатени на палестинските власти лојални на претседателот Махмуд Абас. Со тоа израелската влада сака да му ја засили позицијата на Абас во борбата за моќ со радикалната организација Хамаз. Според најавите од Ерусалим во наредните шест месеци ќе уследат нови даночни средства на палестинскита автономни власти, кои беа замрзнати по доаѓањето на Хамаз на власт пред година и пол.