Израелска воена акција во појасот на Газа | Вести | DW | 27.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Израелска воена акција во појасот на Газа

*

Најмалку девет палестински милитанти загинале а над 20 се ранети во акција на израелската армија во појасот на Газа. Агенциите јавуваат дека седум палестинци загинале во нападот на израелската армија која со тенкови и булдожери навлегла во северниот дел на градот Газа. Во судирите во околината на градот Кан Јунис се јавува двајца загинати милитанти, припадници на Хамас и Исламски Џихад. Палестинскиот претседател Махмуд Абас во меѓувреме воведе забрана за носење оружје и експлозивни материи без соодветна дозвола. Одредбата е дел од новите мерки на владата под водство на Абас, во која нема преставници на Хамас кои го држат под контрола појасот на Газа.