Измир-протести | Вести | DW | 13.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Измир-протести

Во турскиот град Измир за денеска се најавени големи демонстрации на противниците на исламизирање на земјата. Според најавите на организаторите ќе бидат присутни повеќе од еден милион лица кои се залагаат за лааицистичка Турција. Демонстрациите се само ден по експлозијата на бомба на еден пазар во градот во кој беа повредени 15 лица. Сеуште е непознато кој стои зад нападоt.