Измир-протести | Вести | DW | 13.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Измир-протести

Во турскиот град Измир во тек се демонстрации на првиврзениците на секуларниот режим на земјата. Илјадници демонстранти излегоа на улиците со порака до актуелната влада дека религијата е непожелна во политиката и јавниот живот. Демонстрациите се само ден по експлозијата на бомба на еден пазар во градот во кој едно лице загина а 15 се повредени. Сеуште е непознато кој стои зад нападот