Изгубени надежите за пронаоѓање на затрупаните рудари во Јута | Вести | DW | 20.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Изгубени надежите за пронаоѓање на затрупаните рудари во Јута

*

Шестемина рудари кои веќе 14 затрупани во рудник за јаглен во американската сојузна држава Јута, можеби никогаш нема да бидат пронајдени - соопшти управата на рудникот. Ниту четвртиот обид за пронаоѓање знаци дека рударите се живи не донел успех:

„ Видео снимката што ја направивме во четвртиот обид не покажа никакви знаци од рударите –истакна Ричард Стиклер од управата на рудникот чие окно се урна пред две недели како последица на послаб земјотрес чиј епицентар се наоѓал на оддалеченост од 30-тина километри .