1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Изградба на спорни патишта во срцето на Шара

26 јули 2017

Во тек е изградба на два земјени пата во месноста Лешница на Шар планина, кои треба да придонесат за развој на сточарството во регионот. Активистите за заштита на животната средина бараат да се заштити биодиверзитетот.

https://p.dw.com/p/2hB1b
Mazedonien Ein Bergsee auf Sar Planina
Фотографија: DW/S.Toevski

Агенцијата за пасишта вели дека ги има добиено сите потребни дозволи од македонската влада за изградба на патиштата во месноста Лешница, кои ќе бидат долги по пет километри. Таа ги негира тврдењата на платформата „Пријатели на Шар планина“ дека овие патишта ќе го уништат биодиверзитетот, уникатните планински патишта и пејсажите во месноста Лешница. Платформата бара заштита на месноста до прогласувањето на Шар планина за национален парк, што ќе значи и забрана за сите градежни активности таму. Повеќе детали во видео-приказната на колегите од Види Вака: 

Спорни патишта се градат на Шара

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Христијан Мицкоски и Димитар Ковачевски
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница