Избрани четворица членови на Судскиот совет | Теми на денот | DW | 05.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми на денот

Избрани четворица членови на Судскиот совет

Парламентот во Скопје ги изгласа кандидатурите на четворица од петте потребни членови за докомплетирање на Судскиот совет.

default

Македонското собрание

Собранието на Македонија избра четворица од петте членови на Судскиот совет. Еден од двајцата предложени кандидати на претседателот Бранко Црвенковски не ја доби поддршката, а беше критикуван и од ДУИ.

Самата дебата до доцна синоќа внесе нова пратеничка нервоза. Острата полемика предизвика и критика меѓу позицијата и опозицијата.

Гласањето за новите четворица членови на Републичкиот судски совет го бојкотираше ДУИ.