Избрана владата во Романија | Вести | DW | 04.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Избрана владата во Романија

Големо мнозинство од романските пратеници синоќа ја поддржа малцинската влада на чие чело останува премиерот Калин Таричеану.Владата е избрана со 303 гласови „за“ и 27 „против“.Партиите кои ја сочинуваат имаат мало мнозинство во Парламентот.Националната либерална партија и Демократскиот совет на Унгарците заедно имаат само 22 проценти од мандатите,но и поддршка од опозиционите Социјалдемократи.Претходната владина коалиција се распадна поради несогласувања меѓу премиерот Таричеану и Демократската партија на романскиот претседател Трајан Басеску.Тој оцени дека новата влада не е легитимна.