Избор на претседател на српскиот парламент | Вести | DW | 22.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Избор на претседател на српскиот парламент

Српскиот парламент денеска избира свој претседател. Според најавите од пратеничките групи единствениот кандидат за функцијата Оливер Дулиќ ќе ја добие потребната подршка . Тој беше предложен од страна на Демократската Партија на српскиот претседател Борис Тадиќ а за него треба да гласаат и пратениците на коалиционите партнери во новата српска влада Демократската партија на Србија на премиерот Воислав Коштуница како и оние од Г 17 плус.