Изборна победа на приврзениците на Кралот Абдула | Вести | DW | 21.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Изборна победа на приврзениците на Кралот Абдула

*

На вчера одржаните парламентарни избори во Јордан партиите блиски до кралот Абдула освоија убедлива победа. Прелиминарните резултати покажуваат дека тие ќе имаат големо мнозинство во 110 члениот парламент. Опозициониот Исламски фронт освои само осум пратемички места. На изборите во 2003 најголемата опозициона партија располагаше со 17 претставници во Парламентот.