Избори – Сиера Леоне | Вести | DW | 11.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Избори – Сиера Леоне

*

Во Сиера Леоне денеска се одржуваат избори, први по повлекувањето на мировната мисија на ОН од таа земја пред две години. Парламентарните и претседателските избори важат како тест за напредокот во изградбата на земјата и процесот на помирување по долгата граѓанска војна во една од најсиромашните земји во светот. Фаворити за функцијата претседател се актуелниот вице-претседател, Соломон Берева од владеачката Народна партија и претседателот на најголемата опозициона партија, Ернест Баи Корома.