Избори во Македонија | Македонија | DW | 18.06.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Избори во Македонија

default

На шестите по ред парламентарни избори во Македонија, што се одржуваат на 1 јуни, учествуваат 18 кандидатски листи на коалиции, партии и независни кандидати. Изборите се спроведуваат според пропорционалниот модел, во шест изборни единици. Дојче Веле во серија текстови и аудио-прилози информира за пораките и ветувањата што учесниците на изборите им ги упатија на избирачите, за размената на удари на политичките противници и сигналите и предупредувањата што до Македонија ги упатува меѓународната заедница, која бара демократски избори.

DW.COM

Реклама