Избори во Германија: Кој ќе ја наследи Ангела Меркел? | Сите содржини | DW | 25.09.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Германија

Избори во Германија: Кој ќе ја наследи Ангела Меркел?

Шест партии веројатно ќе бидат претставени во Бундестагот, по утрешното гласање. Ова се нивните водечки кандидати на како што се предвидува многу неизвесните избори и потенцијални наследници на канцеларката Ангела Меркел

Овие политичари ќе бидат водечките гласноговорници на своите партии за време на кампањата и ќе играат важна улога и во иднина. Доколку нивните партии влезат во владата, тие со сигурност ќе добијат и министерски функции.

Прочитај го и ова