Избори во БиХ: Мала револуција | Информации и анализи за Балкан | DW | 16.11.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Балкан

Избори во БиХ: Мала револуција

Владеачките партии во БиХ загубија на локалните избори во Сараево, Бања Лука, Тузла, Зеница, Бијељина... Мала револуција со помош на гласачко ливче во големите градови. Според аналитичарите, тоа е казна за корупцијата.

Победата на кандидатот на Партијата за демократски прогрес (ПДП), Драшко Станивуковиќ, кој имаше поддршка од низа опозициски партии, на изборите за градоначалник наБања Лука, е можеби најголемото изненадување на локалните избори во Босна и Херцеговина.

Во текот на славјето во изборниот штаб, Станивуковиќ најави отворање на Бања Лука за граѓански собири, кои беа ограничени од страна на претходната власт, и рече дека неговата победа би требало да биде знак за цела Република Српска. „Ова е порака и до сите наши граѓани, кои заради лошата политика мораа да го напуштат нашиот град, да се вратат во Бања Лука“, рече Станивуковиќ.

Draško Stanivuković

Драшко Станивуковиќ го победи Додиковиот кандидат во Бања Лука

Претседателот на Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД), Милорад Додик, го призна поразот и рече дека „губењето на Бања Лука не е мал удар“.

Во коментар за локалните медиуми, уредникот на бањалучкиот портал „Вистинито“, Жељко Раљиќ, оцени дека победата на Драшко Станивуковиќ е „израз на граѓанското незадоволство во Бања Лука, каде СНСД владее од 2000 година“: „Препознато е дека таа власт работела за свои интереси, а не за интересите на граѓаните. Со ова почнува циклусот на промени во Република Српска, а потоа и во цела Босна и Херцеговина“, смета Раљиќ.

Срѓан Мандиќ: Ова е почеток на нова БиХ

Во Сараево, партиите со граѓанска ориентација „Четворка“ - Наша партија, Социјалдеморкатска партија на БиХ, Народ и правда и Независна босанскохерцеговска листа, ја поразија во неколку општини Партијата за демократска акција (СДА), што се смета за големо свртување на гласачкото тело во главниот град на БиХ.

Bosnien-Herzegowina Sarajevo

Сараево доживеа големи промени

Кандидатот на Наша партија, Срѓан Мандиќ, извојува голема победа во сараевската Општина Центар. „Соништата кои ги сонувавме уште во рововите, во текот на агресијата врз нашата земја, сега се остваруваат. Ова е почеток на некоја нова БиХ“, рече Мандиќ.

Лидерот на СДА, Бакир Изетбеговиќ, го призна поразот во Сараево и нагласи дека е свесен за промените во големите градови. „Загубивме во Сараево, но победивме во БиХ. Гледаме промени во Бања Лука и Бијељина. Тоа не се 'тектонски', но се важни промени“, рече Изетбеговиќ.

Аналитичарите оценуваат дека Драшко Станивуковиќ има шанси да стане политичар каков што во БиХ се посакува одамна, „под услов да не кокетира со национализмот“. Тие наведуваат дека избирачите на овие избори ги казниле аферите и негативните кампањи, посебно на подрачјето на Сараево. Исто така, нагласуваат дека победите во трката за градоначалници без соодветна поддршка во општинските совети, би можеле да резултираат со блокади.

Според Централната изборна комисија, на локалните избори во БиХ гласале половината од 3,2 милиони регистрирани гласачи. По 12 години, а според одлуката донесена претходно, локалните избори во Мостар ќе бидат одржани на 20 декември.

Гледај видео 07:46

Дејтонскиот мировен договор, младите и „идентитетите со етикети“

Аудио и видео прилози на оваа тема