Избори во Аргентина | Вести | DW | 28.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Избори во Аргентина

*

Денеска во Аргентина се оддржуваат претседателски избори. За фаворит се смета сенаторката Кристина Фернандез де Кирхнер, сопругата на моменталниот претседател Нестор Кирхнер, кој се откажа од втор мандат. Според анкетите 54 годишната Фернандез де Кирхнер ќе победи уште во првиот круг на изборите – Во Аргентина денеска се бираат и половина од пратениците и една третина од сенатот.