ИД ја презема одговорноста за крвавиот напад во Кабул | Свет | DW | 28.12.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

ИД ја презема одговорноста за крвавиот напад во Кабул

Терористичката милиција Исламска држава ја презема одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад врз културниот центар во Кабул, во кој загинаа десетици луѓе.

Најмалку 36 луѓе се убиени, а 38 ранети во самоубиствениот бомбашки напад врз седиштето на шиитската културна и верска организација во главниот град на Авганистан, Кабул. Фотографиите поставени на социјалните мрежи прикажуваат бројни тела во дворот на зградата по нападот.

Уште читајте:

-Нападот врз ирачката амбасада во Кабул - дело на ИД

-НАТО ќе се ангажира повеќе во борбата против тероризмот

Министерството за внатрешни работи соопшти дека самоубиствениот бомбашки напад следел по две експлозии во истата населба.

„Цел на нападот беше културниот центар Табјан. Нападот е изведен додека се одржуваше церемонија за одбележување на 38 годишнината на советската инвазија на Авганистан“, изјави заменик портпаролот на министерството за внатрешни работи Насрат Рахими.

Во меѓувреме се огласи и терористичката милиција Исламска држава, која ја презде одговорноста за нападот. На нивната пропагандна интернет страница Амак беше јавено дека нападот го извршил член на џихадистичката милиција.

Во последните месеци т.н. Исламска држава презеде одговорност за нападите врз шиитски цели ширум земјата. Талибанците објавија соопштение во кое се наведува оти тие не стојат зад денешниот напад.

DW.COM

Поврзана содржина

Реклама