1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Ивајло Дичев
Ивајло ДичевФотографија: BGNES

Ивајло Дичев

Ивајло Дичев е редовен коментатор на политички, културни и општествени теми за бугарската редакција на ДВ од 1990-тите.

Проф.д-р Ивајло Дичев предава културна антропологија на универзитетот во Софија. Работи во областа на политичката култура, медиумите и урбанистичките студии. Предавал во Франција, САД, Германија и други земји. Есеист, писател, активен учесник во политичката дебата.

За својата работа во ДВ тој вели: „Овој медиум не само што ми дава целосна слобода, туку и одредена дистанца од бугарскиот политички живот, што овозможува трезвена и мирна анализа на она што се случува“.

Прескокни го блокот Повеќе написи од Ивајло Дичев

Повеќе написи од Ивајло Дичев

Покажи повеќе написи