Иванов напладне му го дава мандатот на Заев | Македонија | DW | 17.05.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Иванов напладне му го дава мандатот на Заев

Според кусата најава од Кабинетот на шефот на државата, лидерот на СДСМ Заев денеска напладне треба и формално да стане нов мандатар за состав на владата

Шефот на државата Ѓорге Иванов денеска напладне ќе му го додели мандатот за формирање нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Од кабинетот на Иванов предмалку потврдија дека настанот е планиран да се одржи во 12 часот и се канат новинари и фоторепортери.

Уставниот рок за доделување на мандатот на Иванов му истекуваше на 19 мај, откако на 9 мај годинава, новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери со писмо го информираше претседателот на државата дека е формирано ново парламентарно мнозинство и побара од него да го додели мандатот за формирање влада.

Иванов, претходно, во неколку наврати бараше од новото парламентарно мнозинство „гаранции за зачувување на унитарниот карактер на државата“. Засега нема информации дали такви гаранции добил, иако од СДСМ најавуваа дека такво нешто ќе биде испратено.

DW.COM

Реклама