Иванов дополнително ја заостри кризата | Македонија | DW | 02.02.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Иванов дополнително ја заостри кризата

Длабоката политичка криза во Македонија дополнително се заостри откако претседателот Ѓорге Иванов одби да ѝ го даде мандатот за формирање влада на опозицијата, пренесува печатот на германски јазик

Со својата одлука, македонскиот претседател ја продлабочува владината криза во земјата, јавува германската новинска агенција, а нејзиниот извештај го пренесува и магазинот „Шпигел“.

„Опозицијата ќе мора да достави потписи од 61 пратеник со кои би можела да изгради мнозинство во парламентот. Со тоа Иванов ги спречува коалициските преговори и ги прави можни новите предвремени парламентарни избори“.

Извештајот констатира дека шефот на државата е партиски приврзок на долгогодишниот премиер Никола Груевски. За двојните аршини на Иванов при доделувањето на мандатот се наведува следното:

„Нему (на Груевски, н.з.), како на победник на изборите му беше доверен мандатот, иако не покажа потписи од 61 пратеник. Груевски кој владееше авторитарно, сепак, и покрај двонеделните напори не успеа да најде коалициски партнер и да направи влада. Сега сака нови избори“.

Во германскиот печат нема информации за вчерашната средба на експремиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со германската амбасадорка во земјата Кристине Алтхојзер. ВМРО-ДПМНЕ во партиско соопштение објавено по состанокот наведе детали од средбата кои засега не се коментираат од германска страна. Според нив, Алтхојзер „била изненадена“ зошто Груевски бара нови избори и му пренела дека очекува мандатот да се даде на втората по големина партија во Собранието. На дополнително прашање од Груевски дали е тоа нејзина сугестија, германската амбасадорка, според ВМРО-ДПМНЕ, одговорила дека таков е ставот во Берлин.

Груевски и сѐ уште актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски, на Алтхојзер ѝ забележале и на „преголемо мешање на странските фактори“ во домашните политички прилики. Груевски, веројатно мислејќи на странските дипломати, рекол дека тие „ги поминале границите на претставување“.

DW.COM

Поврзана содржина

Реклама