1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Македонскиот претседател Ѓорге ИвановФотографија: Petr Stojanovski

Иванов во Истанбул ќе има средба со вселенскиот патријарх Вартоломеј

ЕМФ/СН/миа
10 април 2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов го продолжува престојот во Истанбул каде синоќа на конференцијата на Алијансата на цивилизации упати порака за мир и поголемо разбирање меѓу луѓето.

https://p.dw.com/p/14a3E

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој престојува во повеќедневна посета на Турција,денеска (10.04) во Истанбул ќе има средба и со вселенскиот патријарх Вартоломеј.

Претходно тој ќе присуствува на молитва во Цариградската патријаршија.

Иванов вчеравечер во обраќањето на конференцијата на Алијансата на цивилизации „Балкански мир – визија за иднината со поуки“, што се одржува во Истанбул, порача светот да не ги повторува грешките од минатото за да биде подобро место за живеење, со што помалку конфликти, а повеќе слобода и демократија. Луѓето и религиите да се разбираат што повеќе, а цел на секој поединец да биде стремежот за слобода. Македонскиот претседател пред повеќе од 200 учесници на конференцијата направи преглед на последиците од конфликтите низ историјата во балканскиот регион и укажа на опасностите и причините за идни конфликти.

Во тек на престојот во Турција шефот на македонската држава утре ќе се обрати на отворањето на 15-от Еврозаиски економски самит во Истанбул. Тоа ќе биде негово трето учество на форумот што традиционално го организира Мармара фондацијата.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Христијан Мицкоски, Александар Николовски, Аналена Бербок, Скопје

Мицкоски: Човек со план... за статус-кво

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница