Ибрахим Гамбари повторно во Мијанмар | Вести | DW | 03.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ибрахим Гамбари повторно во Мијанмар

*

Речиси еден месец по крвавото задушување на мирните протести во Мијанмар од страна на воените режим во земјата , таму по вторпат допатува специјалниот пратеник на ОН за регионот Ибрахим Гамбари. Тој притоа ќе води разговори со военото раководство на земјата. Со посетата на Гамбари , би требало да се надмине спорот меѓу владата на Мијанмар и ОН откако вчера највисокито дипломат на Светската Организација во земјата, Чарлс Петри беше прогласен за непожелна личност. Петри ќестопати отворено го критикуваше режимот и му ја припишуваше вината за сиромаштијата во земјата.