Ибрахимовиќ се збогува од ПСЖ | Панорама | DW | 13.05.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Ибрахимовиќ се збогува од ПСЖ

Легендарниот шведски напаѓач соопшти дека си заминува од францускиот првак ПСЖ на крајот на сезоната. Следната станица непозната. Се шпекулира со англиската премиер лига или со САД.

„Утре е мојот последен натпревар на Паркот на принцовите. Дојдов како крал, заминувам како легенда“, напиша Златан Ибрахимовиќ на својот Твитер профил.

Гледај видео 01:05

Ибрахимовиќ се збогува од ПСЖ

34-годишниот шведски репрезентативец стекна статус на легенда во европскиот фудбал. Освојуваше шапмионски титули во четири национални првенства со Ајакс, Јувентус, Интер, Барселона и ПСЖ.

Fußballspieler Zlatan Ibrahimovic

Во дресот на Јувентус

Роден во шведскиот Малме од татко Босанец и мајка Хрватка, Ибрахимовиќ имаше извонредна кариера во која, освен со головите, вниманието го привлекуваше и со контроверзните и не секогаш скромни изјави.

„Едно нешто е сигурно. Светско првенство без мене не вреди да се гледа“, изјави Ибрахимовиќ, откако Шведска не успеа да се пласира на СП во Бразил во 2014 година.

Spanien FC Barcelona Guardiola und Ibrahimovic

Ибрахимовиќ и Пеп Гвардиола во Барселона.

Летово тој сепак ќе има можност да ги покаже своите квалитети на ЕП во Франција.

Шпекулациите во спортскиот печат велат дека кариерата најверојатно ќе ја продолжи во Англија или во САД.