ИАЕА Северна Кореа | Вести | DW | 18.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ИАЕА Северна Кореа

*

Шефот на меѓународната агенција за атмоска енергија, Мохамед Ел Барадеи ја повика Северна Кореа да покаже целосна транспарентност во врска со својата нуклеарна програма. Затворањето на пете нуклеарни постројки е само прв чекор во долгите преговори околу нуклеарните активности на Пјонгјанг. Денеска во Пекинг продолжуваат шестпартитните преговори кои имаат за цел, откажување на Северна Кореа од програмата за развој на нуклерано оружје.