ИАЕА-Иран започна да збогатува ураниум | Вести | DW | 19.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ИАЕА-Иран започна да збогатува ураниум

Меѓународната агенција за атомска енергија потврди дека Иран започнал со збогатување ураниум. Во подземниот атомски комплекс во Натанс Иран ставил во функција повеќе од 1300 центригуги . На тој начин властите во Техеран скаата да постават основа за производство на облагороден ураниум на индустриско ниво-се вели во извештајот на меѓународните атомски власти. Советот за безбедност на ОН на почетокот на март ги заостри санкциите против Иран за да ја примора земјата да запре со збогатувањето ураниум.