ИАЕА бара транспарентност од Јапонија | Вести | DW | 18.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ИАЕА бара транспарентност од Јапонија

*

Меѓународната агенција за атомска енергија изрази подготвеност да им помогне на јапонските власти во истрагата за истекувањето на радиоактивно гориво од нуклеарната централа во Кашивазаки, кој беше погоден од силен земјотрес. Шефот на ИАЕА Мохамед Ел Барадеи го предупреди Токио да биде транспарентен во истрагата за инцидентот.