Зубков нов премиер на Русија | Вести | DW | 13.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Зубков нов премиер на Русија

*

Неколку месеци пред парламентарните и претседателски избори во Русија ќе се формира нова влада. Претседателот Владимир Путин го номинираше релативно непознатиот експерт за финансии Виктор Зубков за нов премиер на земјата. 65 годишниот Зубков досега ја раководеше федералната служба за надзор на финансиите. Досегашниот премиер Михаил Фрадков изјави дека со оставката изјави дека сакал да му овозможи на Путин целосна слобода во носењето важни одлуки, вклучително и оние за именување на државни функционери воочи изборите