ЗОИ – реакции | Вести | DW | 05.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

ЗОИ – реакции

*

Рускиот претседател Владимир Путин ја поздрави одлуката на меѓународниот Олимпски Комитет за одржување на Зимските олимписки игри во 2014-та во градот Сочи како признание за целата земја. Тој нагласи дека е сигурен оти Русија ќе ги организира Олимписките игри на највисоко ниво. Во меѓувреме германскиот Олимписки Комитет најави дека уште овој месец ќе ги разгледа шансите за кандидирање на Минхен како место за одржување на следните Зимските Олимски Игри во 2018-та година. Повод за ваквите размислувања е поразот на австрискиот град Салцбург во натпреварот со Сочи за оние во 2014-та.