1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Златан Ибрахимовиќ

Златан Ибрахимовиќ, роден на 3 октомври 1981 година во Малме, Шведска, е шведски фудбалер и порашен репрезентативец. Во моментов настапува за екипата на Манчестер Јунајтед.

Ибрахимовиќ е роден во семејство на емигранти од поранешна Југославија. Неговиот татко е од Бијелина, а мајката од Задар. Кариерата ја започнува во локалниот тим на Малме, а уште како тинејџер се сели во холандски Ајакс. Оттаму кариерата ја продолжува во Италија, најпрво во Јувентус, па во Интер, а на крајот и во Милан. Две сезони минува во Барселона, а четири во Пари Сен Жермен.