Земјотрес во Јапонија | Вести | DW | 25.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Земјотрес во Јапонија

Најмалку едно лице загина а околу 50 се повредени во силниот земјотрес кој утринава го погоди островот Хоншу во Јапонија. Според информациите потресот бил со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала. Властите објавија опасност од цунами бранови за полуостровот Ното кои би можеле да достигнат висина до 50 сантиметри. Агенциите јавуваат за најмалку 20 урнати објекти во градот Ваџима. Епицентарот на земјотресот е на 300 километри северозападно од Токио.