Земјотрес во Азија | Вести | DW | 03.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Земјотрес во Азија

Земјотреси со сила од 6,2 степени според Магнитудната скала го потресоа регионот на Хиндукуш меѓу Авганистан и Пакистан.Епицентарот се наоѓа во северната област Фаисабад,а потресот бил почувствуван и во Кабул,каде луѓето бегале во паника,како и во Исламабад и во Њу Делхи.

По вчерашниот земјотрес и предизвиканиот цунами на Соломонските острови пак,тамошната влада прогласи вонредна состојба.Загинаа најмалку 20 лица,а стотици куќи се уништени.