Земјотреси - Суматра | Вести | DW | 13.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Земјотреси - Суматра

*

Властите на Индонезија го повлекоа најновото предупредување од цунами бранови што важеше за регионот на Северен Сулавези. Регионот беше претходно погоден од силен земјотрес од 6,4 степено по рихтеровата скала. Неколку часа претходно силен земјотрес го погоди и островот Суматра. Според сеизмолошките служби тој имал јачина од 7,8 степени.

Во серијата земјотреси вчера и денес животот го загубија најмалку десет луѓе.