Здравствената состојба на Ариел Шарон , многу критична | Теми на денот | DW | 05.01.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Здравствената состојба на Ариел Шарон , многу критична

Ова се последните вести од болницата каде што лекарите од синоќа се борат за животот на израелскиот премиер, кој претрпе тежок мозочен удар. Премиерските надлежности во меѓувреме му беа префрлени на неговиот заманик , Ехуд Олмерт.

default

Израелскиот премиер Ариел Шарон се наоѓа во критична состојба откако му беше извршена 7 часовна операција , поради тешкиот мозочен удар што го доживеа синоќа.

Лекарите успеале да го запрат внатрешното крварење на мозокот и тој се наоѓа во соба за интензивна нега во длабока кома , приклучен на апарати за одржување на животните функции.

Така ќе остане и во наредните 24 часа изјави на попладневиот брифинг директорот на на болницата Хадаса во Ерусалим, Шломо Мор Јосеф.

„ Премиерот Шарон се наоѓа на оделението за интензивна нега во тешка но стабилна состојба . Тој е под анестезија и приклучен на респираторни апарати . Постојат многу шпекулации во јавноста за состојбата на премиерот , но јас ветувам дека за секоја промена навремено ќе ги известам граѓаните на Израел“

По синоќешните вознемирувачки информации од болницата Хадаса , пристигна очекуваната вест дека надлежностите на премиерот се преврлени на неговиот заменик Ехуд Олмерт. Како прва активност тој свика итна седница на владиниот кабинет и искажа желби за шѓто побрзо оздравување на Шарон .

„Во овие часови ние сите се молиме и полни сме со надеж за брзу оздравување на нашиот премиер . Нашите очи но и очите на светот се свртени кон болницата Хадаса“.

За точноста на овие зборови на Олмерт зборуваат и пораките кои веднаш ги упатија светските државници. Прв во редот беше американскиот претседател Џорџ Буш најави дека тој и американските граѓани ќе се молат за оздравување на Шарон.

Буш , но и германската канцеларка Ангела Меркел и останатите светски лидери зборуваа за Шарон како за човек на храброста и мирот:

„Ариел Шарон е стожерна фигура во Израел и не само таму туку и во целиот регион . Нашите молитви и мисли се со семејството на премиерот , неговите пријатели и луѓето на Израел“- рече пак британскиот министер за надворешни работи Џек Строу.

Инаку Шарон во декември претрпе мал мозочен удар но по два-три дена засилено темпо им се врати на премиерските обврски , но и на подготовките за учество на парламентарните избори со новата партија Кадима , која ја основа откако неговата доскорешна партија Ликуд му ја откажа довербата , поради повлекувањето на израелските населби и војници од појасот Газа , мерка која тој ја спроведе на крајот од минатото лето . Шарон во моментов е најпопуларен политичар во Израел и многумина граѓани во земјата веруваат дека тој е единствениот кој може да најде решение за деценискиот конфликт со Палестинците. Премиерот на палестинската автономна власт Ахмед Кореи посака:

„За нас Палестинците најважно е пред се , Шарон да оздрави и второ се надеваме дека израелските лидери ќе бидат на страната на мирот и оти ќе започнеме многу сериозни преговори“

Реклама