Започнува владината конференција за новиот договор за ЕУ | Вести | DW | 23.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Започнува владината конференција за новиот договор за ЕУ

*

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска треба да ја отворат одлучувачката конференција околу новиот поедноставен договор за ЕУ. На т.н владинна конференција во Брисел ќе учествуваат претставници на Европарламентот и повеќе ЕУ региони. Значајни делови од договорот веќе беа усогласени на Самитот на ЕУ пред еден месец. Новиот договор треба да биде замена за првобитно планираниот европски устав , кој меѓутоа беше отфрлен на реферндумите во Франција и во Холандија .