Започна самитот на АСЕАН | Вести | DW | 19.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Започна самитот на АСЕАН

*

Речиси осум недели по крвавото задушување на демонстрациите во Мијанмар во Сингапур започна самитот на АСЕАН. Генералниот секретар на организацијата Онг Кенг Јонг го отфрли американското барање, да се исклучи Мијанмар. На почетокот на самитот повеќе странски студенти протестираа против насилството на воениот режим во Мијанмар. Инаку шефовите на држави и влади утре треба да потпишат повелба во која ќе биде содржано и барањето за придржување кон човековите права.