Започна првиот процес против затвореник во Гвантанамо | Вести | DW | 27.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Започна првиот процес против затвореник во Гвантанамо

САД го отворија првиот процес против еден затвореник во Гвантанамо. Станува збор за Австралиецот Дејвид Хикс, кој преминал во ислам, и е обвинет дека посетувал камп за обука на Ал Каеда во Авганистан и дека се борел на страна на Талибанците. Хикс, наспроти првичните извештаи, се изјаснил како виновен . Австралиецот беше уапсен во декември 2001 година во Авганистан, и во Гвантанамо беше пренесен на почетокот на 2002 година.