Започна вториот круг на гласање во Франција | Вести | DW | 17.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Започна вториот круг на гласање во Франција

*

Во Франција се отворени сите гласачки места за вториот круг парламентарни избори. Французите треба да ги изберат преостанатите 467 од вкупно 577 пратеници. Анкетите покажуваат дека фаворит е партијата на конзервативниот претседател Никола Саркози, која најверојатно ќе освои големо мнозинство во парламентот. Од досега освоените 110 места во првиот круг, опозиционите социјалисти добија само едно место. Во првиот круг на гласање имаше мал одзив на бирачите од само 40%.