Запознајте го „македонското девојче“ | Сите содржини | DW | 18.03.2019

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Запознајте го „македонското девојче“

Невенка Росоманова- Томовска била инспирацијата на Јонче Христовски и други музичари да ја напишат и компонираат легендарната песна „Македонско девојче“. Денес, песната е препеана ширум светот.

Гледај видео 02:18

Прочитај го и ова