Запатеро ја осудува најавата на ЕТА | Вести | DW | 06.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Запатеро ја осудува најавата на ЕТА

*

Шпанскиот премиер Луис Родригес Запатеро најостро ја осуди најавата на баскиската сепаратистичка организација ЕТА дека става крај на прекин на огнот. Запатеро го повика населението на заедничка борба против насилството:

„ Одлуката на ЕТА е спротивна на напорите за слобода која ја посакуваат баскиското и шпанското општество. Овој пат има само една цел, дефинитивно откажување од оружјето, пат кој може да започне и да заврши само со откажување од насилството„ изјави Запатеро