Запад – поддршка на палестиснката влада | Вести | DW | 19.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Запад – поддршка на палестиснката влада

*

По Европската унија, и САД имаат намера да ја обноват директната помош за Палестинците. Покрај финансискисте санкции, владата во Вашингтон ќе ја укине и политичката блокада против палестинската влада, изјави американската министерка за надворешни работи Кондолиза Рајс. Претходно, слична изјава даде и првиот дипломат на Европската унија, Хавиер Слана. На тој начин Унијата и САД реагираат на формирањето кризна палестинска влада, без учество на радикално-исламистичкиот Хамас. И Израел размислува да го преземе истиот чекор, но претпоставка е новата палестинска влада да го признае правото на Израел на постење, изјави министерката за надворешни работи Ципи Ливни.